Ciąża mnoga – więcej radości czy raczej więcej kłopotów?

  Aby doszło do zapłodnienia, coraz większa liczba kobiet, wspomaga się lekami hormonalnymi. Dlatego też ciąże mnogie zdarzają się częściej. Czy ciąża mnoga oznacza jedynie więcej szczęścia, czy  jednocześnie wymaga więcej uwagi?

  O ciąży mnogiej najczęściej kobieta dowiaduje się około ósmego tygodnia, podczas badania USG. Więcej niż jedno dziecko może też co prawda sugerować nadmierne przybieranie na wadze przyszłej mamy lub podwyższony poziom hCG (gonadotropiny kosmówkowej), jednak dopiero lekarska diagnoza może dać przyszłej mamie absolutną pewność.

  Co diagnoza o ciąży mnogiej oznacza dla przyszłej mamy? Przez pierwszą połowę ciąży zazwyczaj nie powinna spodziewać się, że jej ciąża będzie przebiegała inaczej niż w przypadku ciąży pojedynczej. To jeszcze nie jest czas, kiedy podwójna ciąża jest wyraźnie odczuwalna. Przyszła mama oczywiście powinna jeść więcej. Więcej niż jedno dziecko oznacza większe zapotrzebowanie kaloryczne, ale to nie oznacza to w żadnym przypadku konieczności jedzenia za czworo. Jedno dziecko oznacza bowiem zwiększenie kaloryczności menu o ok. 500 kcal, a dwoje 1000 kcal. Nie są to więc zmiany tłumaczące objadanie się ponad miarę.

  Zalecenie dotyczące diety bogatej w m.in. kwas foliowy czy suplementacja odpowiednimi suplementami diety (np. Inofolic) pozostają niezmienne. Nie można traktować tego zalecenia lekceważąco, gdyż to najlepszy sposób, aby różnego typu uniknąć powikłań ciążowych.

  To, na co przyszła mama powinna mieć większe baczenie, to z pewnością badania lekarskie. Ze względu na to, że wewnątrz jej ciała będą rozwijały się co najmniej bliźniaki powinna częściej wykonywać badania krwi i USG. Organizm będzie wszak obciążony dwa razy mocniej. Dzieci będą zajmowały więcej miejsca, narządy będą bardziej uciskane, ciężar co najmniej dwójki dzieci będzie mocniej naciskał na szyjkę macicy. Poród przedwczesny podobnie jak poród przez cesarskie cięcie w przypadku ciąży mnogiej są bardziej prawdopodobne niż w przypadku ciąży pojedynczej. Według badań, aż 75 procent ciąż mnogich kończy się przedwczesnym porodem. Na szczęście, jeśli cała ciąża przebiega pomyślnie, nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia maluszka.

  Reasumując, w przypadku ciąży, która zaowocuje co najmniej podwójnym szczęściem, niezwykle istotny staje się wybór doświadczonego lekarza do prowadzenia ciąży. Tym bardziej że zazwyczaj starsze kobiety sięgają po wsparcie hormonalne podczas starania się o dziecko i to one są coraz częstszymi pacjentami specjalistycznych klinik ginekologicznych.

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *