Choroby mające znaczny wpływ na płodność kobiety

  Planując poczęcie dziecka nie można zapomnieć o wizycie kontrolnej u lekarza. Dlaczego?

  Są różne przypadłości i choroby, które nie zawsze dają łatwe do odczytania symptomy, a niestety odsuwają w czasie zostanie szczęśliwą mamą. Sprawdź, jakie choroby powinnaś wykluczyć.

  Pierwszy na liście wizyt lekarskich przyszłej mamy powinien być ginekolog. U podłoża kłopotów z płodnością wielu kobiet bardzo często leżą, bowiem powikłania związane z układem hormonalnym. Które choroby zostaną zdiagnozowane u ginekologa?

  1. Przede wszystkim powinny zostać wykluczone wszystkie zaburzenia hormonalne, w tym zespół policystycznych jajników (PCOS – Polycystic Ovarian Syndrome), który odpowiada nie tylko za zaburzenia owulacji, ale również nadwagę, trądzik i hirsutyzm (nadmierne owłosienie). Inofolic wspomaga leczenie PCOS.
  1. Ogromny wpływ na płodność, donoszenie ciąży i przyszłe macierzyństwo mają też zmiany w budowie macicy. Zmiany te dzielimy na wrodzone – dotyczy to takich przypadków jak macica dwurożna, jednorożna, z przegrodą, łukowata czy macica podwójna, oraz na zmiany nabyte (mięśniaki, polipy endometrialne czy zrosty w obrębie endometrium).
  1. Endometrioza również jest schorzeniem, które może skutecznie utrudniać zajście w ciążę, a dodatkowo czyni cykle miesięczne bardzo uciążliwymi i bolesnymi,
  1. Hiperprolaktynemia to nie mniej „popularne” schorzenie młodych kobiet. Wywołane nieprawidłowym działaniem układu hormonalnego – nadprodukcją prolaktyny – uniemożliwia zajście w ciążę.
  1. Niedoczynność tarczycy, niezdiagnozowana także może zniweczyć marzenia o powiększeniu rodziny. Prowadzi, bowiem do rozregulowania układu hormonalnego, efektem ubocznym jest między innymi również nadwaga, która też jest wymieniana, jako czynnik utrudniający zajście w ciążę.
  1. Choroby przenoszone drogą płciową. Dotyczy to zwłaszcza bezobjawowo przebiegającej chlamydii, niemniej warto wykonać testy badające organizm pod kątem potencjalnego zarażenia innymi chorobami.

  Pełny wywiad lekarski jest bardzo istotny dla pań, które nie mogą począć dziecka mimo aktywnych starań. Ułatwi znalezienie przyczyny kłopotów z płodnością, a w efekcie rozwiązanie ich i tak długo oczekiwane, szczęśliwe rodzicielstwo.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *