Cesarskie cięcie – nie tylko ratuje życie matki i dziecka

  To, co zostało odkryte przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego zelektryzowało wszystkich. Okazało się bowiem, że cesarskie cięcie ma wpływ nie tylko na rodzącą kobietę i jej dziecko, ale także na ewolucję całego ludzkiego gatunku. Czy należy się tym odkryciem martwić?

  Aby zrozumieć w pełni, jak cesarskie cięcie modyfikuje rozwój gatunku ludzkiego, przede wszystkim należy poznać jego historię. Niegdyś operacja ta była wykonywana głównie w przypadkach zagrożenia życia dziecka i rodzącej, spowodowanego między innymi zbyt wąskim kanałem rodzącym. Dlatego w latach 60. XX wieku na 1000 porodów, odnotowywano 30 przypadków poprzez cesarskie cięcie. Dziś, na początku XXI wieku liczba ta wzrosła do 36 zabiegów na 1000 porodów, czyli jest wyższa o 20% (uwaga, proporcje te zostały w niektórych krajach znacznie przekroczone). Jakby tego było mało, eksperci związani ze środowiskiem ginekologicznym przewidują, że cesarskich cięć będzie wykonywanych jeszcze więcej. I to nie zawsze z powodu zagrożenia życia. Tylko czy to rzeczywiście ma wpływ na ewolucję naszego gatunku?

  Dr Philipp Mitteroecker z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który opublikował na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” wynik badań nad rosnącą liczbą cesarskich cięć, przekonuje, że tak. Jego zdaniem prowadzi to nie tylko do tego, że rodzą się coraz większe dzieci, ale także zwiększa liczbę kobiet ze zbyt wąskim kanałem rodnym. W czasach, gdy cesarskie cięcia były wykonywanie zdecydowanie rzadziej, kobiety o takiej budowie ciała miałyby wiele szczęścia, gdyby udało im się urodzić siłami natury zdrowego malucha i tym samym przekazać w genach charakterystyczną budowę kanału rodnego (rzecz jasna w przypadku urodzenia córeczki). Z medycznego punktu widzenia mielibyśmy do czynienia z selekcją naturalną.

  Celem naukowców nie było jednak krytykowanie faktu, że coraz więcej kobiet rezygnuje z porodu siłami natury na rzecz cesarskiego cięcia. Ich celem podstawowym było udowodnienie, że ewolucja gatunku ludzkiego nie jest jeszcze zakończona, tylko wciąż trwa.

   

  Kategoria: Medyczne nowinki, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *