Badania prenatalne – która z przyszłych mam powinna się nimi zainteresować?

  To szczególnie ważny rodzaj badań, gdyż daje przyszłym rodzicom gwarancję, że ich dziecko urodzi się w pełni zdrowe. Która z przyszłych mam powinna je wykonać? Warto wiedzieć, co decyduje o tym, że badania prenatalne są koniecznością, a kiedy jedynie możliwością.

  Są dwa rodzaje badań prenatalnych: nieinwazyjne (niezagrażające ani matce, ani płodowi) oraz inwazyjne (czyli takie, których wykonanie wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem wywołania powikłań). Ze względu na to większość lekarzy zaleca wykonanie nieinwazyjnych badań każdej kobiecie spodziewającej się dziecka – nawet w przypadku doskonale przebiegającej ciąży. Najczęściej nieinwazyjne badania prenatalne oznaczają badania krwi obwodowej matki oraz powszechnie znane i często praktykowane USG.

  W przypadku badań prenatalnych inwazyjnych środowisko lekarskie wykazuje jednak dużo większą wstrzemięźliwość, ze względu na ryzyko wywołania powikłań. W jakich przypadkach wskazane są zatem inwazyjne badania prenatalne?

  • Przyszła mama ma ponad 35 lat (im wyższy wiek, tym wyższe jest zagrożenie wadą genetyczną),
  • W rodzinie przyszłych rodziców zdarzały się choroby o podłożu genetycznym,
  • Badania USG lub wyniki testu PAPP-A stanowią przesłankę do tego, aby wykonać bardziej skomplikowane badania (wskazują na możliwość wystąpienia aberracji chromosowych).

  Jakie badania wchodzą w zakres inwazyjnych badań prenatalnych?

  • Biopsja kosmówki, którą można wykonać już od 11 tygodnia ciąży i polega na pobraniu materiału do zbadania właśnie z kosmówki otaczającej zarodek,
  • Amniopunkcja, która jest bezpieczniejszym badaniem, gdyż polega na pobraniu materiału do badania z płynu owodniowego.
  • Fetoskopia – skomplikowane badane wykonywane w wyjątkowych przypadkach. Wymaga wprowadzenia do wnętrza brzucha przyszłej mamy urządzenia przypominającego miniaturowy teleskop.
  • Kordocenteza – badanie polegające na pobraniu krwi z sznura pępowinowego. Wykonanie tego badania jest na tyle skomplikowane, że jest zalecane w szczególnych przypadkach, kiedy ryzyko istnienia wady genetycznej jest bardzo wysokie.

   

   

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *