Badania, które należy wykonać przed ciążą – przypomnienie

  Przed ciążą świadome pary zmieniają dietę na zdrowszą, sięgają po preparaty zawierające kwas foliowy (np. Inofolic), ale niektórym zdarza się pomijać inny ważny etap – wizytę u lekarza. Tymczasem badania, które lekarz może zlecić  wcale nie są skomplikowane, a wiele mogą pomóc.

  Badania przed ciążą są niezbędne. W tej kwestii środowisko ekspertów jest zgodne w 100 procentach. Zdarza się, że badania te nazywa się profilaktycznymi, ale w istocie ich rola wykracza daleko poza zapobieganie potencjalnym powikłaniom. Jakie badania może zalecić lekarz partnerom starającym się o dziecko?

  • Badania genetyczne – to dzięki nim możliwe jest określenie stopnia zagrożenia przekazania dziecku choroby o podłożu genetycznym. Oczywiście w przypadku jeśli rodzina jest genetycznie obciążona. Ponadto badanie to określa płodność pary, a więc kwestię, czy w ogóle możliwe jest poczęcie malucha w sposób naturalny. Dlatego im szybciej to badanie zostanie wykonane, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli któreś z rodziców przekroczyło czterdziesty rok życia. Warto bowiem pamiętać, że ryzyko obciążenia chorobami wzrasta wraz z wiekiem.
  • Ogólne badanie moczu – w ten sposób najłatwiej określić, czy istnieje zagrożenie chorobami układu moczowego, ale także nerek. To ważne, bo każdą z tych przypadłości należy wyleczyć przed zajściem w ciążę.
  • Ogólne badanie krwi – to najprostsza metoda, aby określić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy. Czy nie brakuje jej witamin, czy poziom cukru jest właściwy, a przede wszystkim, czy nie jest zagrożona niedokrwistością. Uwaga, to również idealny moment, aby określić grupę krwi, jeżeli do tej pory nie została jeszcze poznana. A wiedza ta jest niezbędna, aby wykluczyć potencjalny konflikt serologiczny między rodzicami.
  • Przy okazji badań krwi warto sprawdzić przeciwciała – toksoplazmozy, chlamydii, ospy wietrznej, cytomegalii oraz różyczki. Każda z tych chorób może doprowadzić do powstania poważnych wad rozwojowych u maluszka, ale także do poronienia.
  • Sprawdź poziom hormonów tarczycowych – to kolejne badanie wykonywane z krwi. Poziom TSH świadczy o kondycji tarczycy, a od tego zależy nie tylko stan zdrowia przyszłej mamy, ale i to, czy uda się jej szczęśliwie donosić ciążę.

  Jak o tym wszystkim zapamiętać? Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie listy. Podczas wizyty u lekarza ginekologa warto zapytać o kolejne badanie z naszego spisu.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *