7 nieinwazyjnych badań prenatalnych, o których powinni wiedzieć przyszli rodzice

  Są badania, które wykonuje się w przypadku ciąży zagrożonej lub, gdy przyszła mama ma powyżej 35 lat. Są też badania, które warto wykonać nawet, gdy ciąża przebiega nad wyraz spokojnie, a mama czuje się wspaniale. Mowa o zupełnie bezpiecznych nieinwazyjnych badaniach prenatalnych.

  Przyszli rodzice powinni pamiętać o tym, że najlepszym zachowaniem jest prewencja. Zanim, więc cokolwiek ich zaniepokoi, powinni pamiętać o wykonaniu następujących przesiewowych badań prenatalnych:

  1. USG nie tylko standardowe, ale i genetyczne – badanie to wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem ciąży. Badanie to pomaga ustalić czy istnieje zagrożenie chorobami genetycznymi: zespołem Downa, Edwardsa, Patau,Turnera oraz czy jest ryzyko rozwinięcia się takich wad wrodzonych jak na przykład rozszczep kręgosłupa.
  2. Test NIFTY – badanie wykonywane jest między 10 a 25 tygodniem ciąży, próbka do badań pobierana jest w krwi matki. Z wysoką dokładnością określa poziom ryzyka wystąpienia takich chorób genetycznych jak wspomniany zespół Downa, Edwardsa, Patau i Turnera. Precyzją wyniku niemal dorównuje inwazyjnemu badaniu prenatalnemu – amniopunkcji.
  3. Test PAPP-A (nazywany też testem podwójnym) – badanie wykonywane między 10 a 14 tygodniem ciąży – decyduje o konieczności wykonania inwazyjnych badań prenatalnych. Wykrywa choroby o podłożu genetycznym i wady wrodzone.
  4. Test potrójny – celem badania wykonywanego między 14 a 20 tygodniem ciąży jest wykrycie oznak zespołu Downa, Edwardsa i wad centralnego układu nerwowego. Badanie polega na oznaczeniu we krwi matki alfa- fetoproteiny (AFP), gonadotropiny kosmówkowej (HCG) i wolnego estriolu (fE3)
  5. Test zintegrowany – badanie polega na wykonaniu testu PAPP-A pomiędzy 10 a 13 tygodniem ciąży oraz testu potrójnego po 14 tygodniu ciąży. Ryzyko wystąpienia wad u płodu określa się na podstawie łącznej analizy obu badań.
  6. Echo serca płodu – do badania wykonywanego między 18 a 22 tygodniem ciąży używa się najwyższej klasy sprzętu USG, ze specjalnym oprogramowaniem do badań prenatalnych i kardiologicznych. Służy do bardzo dokładnej oceny budowy serca płodu, dzięki niemu można wykryć wady serca, wady zastawek serca, zaburzenia rytmu serca.
  1. Ultrasonografia dopplerowska – inaczej badanie tzw. przepływów naczyniowych ocenia wydolność krążenia maciczno-łożyskowo i płodowego. Prawidłowy przepływ krwi w tętnicach macicznych, w tętnicy i żyle pępowinowej oraz w naczyniach jest powodem by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.
  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *