6 złotych zasad karmienia dziecka piersią

  Pierwsze karmienie dziecka jest dla każdej mamy wyjątkowym przeżyciem. Zdarza się jednak, że jest także przeżyciem stresującym, jeśli świeżo upieczona mama rodzi pierwszy raz. O czym powinna wiedzieć każda mama, która chce karmić piersią swojego maluszka?

  Karmienie piersią – sprawdzone rady dla młodych mam.

  1. Dbaj o kontakt z dzieckiem od pierwszych chwil jego przyjścia na świat. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w Polsce od 2010 roku, dziecko po narodzinach i osuszeniu powinno zostać położone między piersiami młodej mamy. Te pierwsze chwile są niezwykle ważne nie tylko dla mamy, ale przede wszystkim dla maluszka, który słyszy bicie serca mamy, czuje ciepło jej ciała i uspokaja się. Niemowlę w większości przypadków po chwili samo zaczyna ruszać główką, otwierać usteczka, wysuwać język – to znak, że szuka twojej piersi. Im wcześniej zaczniesz je karmić, tym lepiej.
  1. Tuż po porodzie w twoich piersiach zbiera się tzw. siara. Gęsty, żółtawy płyn jest bardzo bogaty w substancje odżywcze i jest rodzajem pierwszej „szczepionki”, jaką przyjmuje maluszek. Dzięki obecności przeciwciał wyprodukowanych przez matkę, chroni niemowlę przed groźnymi infekcjami.
  1. Może zdarzyć się, że dziecko nie będzie wykazywać apetytu – co wtedy? Spokojnie czekać. Pierwsza powściągliwość maluszka w kwestii jedzenia może być spowodowana przez zaleganie płynu owodniowego. Dopóki nie przestanie się go pozbywać kaszląc lub kichając, może mieć zmniejszony apetyt.
  1. Kiedy pojawi się mleko? W większości przypadków po kilku dniach. Wystarczy poczekać. Jeśli jednak tak się nie stanie, poinformuj o tym pielęgniarkę laktacyjną oraz lekarza.
  1. Jak często i jak długo karmić dziecko? Tak często jak tylko będzie głodne. Tak długo, jak będzie głodne. Zazwyczaj jednak maluszek spędza średnio pół godziny przy jednej piersi.
  1. Czy naturalny pokarm wystarczy dla prawidłowego rozwoju niemowlaka? Tak, ale jeśli maluszek zaczyna tracić na wadze, zamiast przybierać, może być konieczne wprowadzenie sztucznego pokarmu. Po wprowadzeniu dokarmiania maluszek może rzadziej domagać się karmienia, gdyż ten typ pokarmu dłużej się trawi. Może to oznaczać przespane (przynajmniej w znacznej części) noce.
  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *