5 lekarzy, których warto odwiedzić po porodzie

  Gdy maluszek wreszcie pojawia się na świecie, natychmiast lokuje się w centrum świata mamy. Jest to oczywiście naturalna kolej rzeczy, ale mimo niekończących się pokładów miłości wobec dziecka, mama nie może zapomnieć o sobie. Stan jej zdrowia wymaga po porodzie kontroli. Musi być zdrowa, aby móc opiekować się swoim szczęściem.

  Ciąża oraz poród to wyjątkowe wydarzenia w życiu kobiety. A że są dla organizmu (mimo hormonalnego wsparcia), także ogromnym wysiłkiem, należy umówić się na kontrolną wizytę u lekarza. Nawet, jeśli „na pierwszy rzut oka” nic dolega. To bardzo ważne, bo symptomy niektórych chorób nie są na tyle wyraźne, aby ktoś bez medycznego wykształcenia mógł je właściwie zidentyfikować. Do jakich lekarzy i kiedy powinna udać się mama?

  • Ginekolog – najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie tego lekarza, który przyjmował poród. Będzie o wielu szczegółach pamiętał. Kiedy? To jest uzależnione od tego czy poród obywał się siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. W przypadku naturalnego porodu pierwsza wizyta powinna mieć miejsce około 5-6 tygodnia po porodzie. Wówczas lekarz będzie mógł upewnić się, czy macica obkurcza się we właściwym tempie, czy nie doszło do rozwinięcia się bakteryjnych infekcji, czy (jeśli było nacinane krocze) wszystko właściwie się goi. U mam, które rodziły poprzez cesarskie cięcie pierwsza wizyta u prowadzącego jej ciążę lekarza powinna odbyć się nieco wcześniej, bo około czterech tygodni po porodzie.
  • Dentysta – niektóre z mam mogą mieć po ciąży kłopoty z zębami. Aby nie doszło do rozwinięcia się próchnicy, konieczna jest wizyta kontrolna. Jeśli lekarz odkryje zmiany na szkliwie, powinny one zostać, czym prędzej wyleczone. Należy jednak pamiętać o tym – zwłaszcza mamy karmiące piersią – że w takim przypadku niewskazane jest korzystanie ze standardowego znieczulenia. Dentysta powinien zostać poinformowany o tym, że pacjentka karmi piersią. Wówczas zaproponuje inne, bezpieczne dla maluszka znieczulenie.
  • Diabetolog – dotyczy to zwłaszcza tych mam, które podczas ciąży walczyły z cukrzycą. Konieczne jest wykonanie testu określającego poziom glukozy we krwi, aby mieć pewność, że stan zdrowia mamy jest doskonały. Ale nawet, jeśli okaże się, że sytuacja jest opanowana nie warto wracać z impetem do słodkości, gdyż mamy, które cierpiały na cukrzycę podczas ciąży, są bardziej niż inne kobiety, zagrożone tym, że rozwinie się u nich cukrzyca typu 2.
  • Internista – dotyczy to wszystkich mam. Karmienie piersią, nawet przy dbaniu o dietę i przyjmowaniu właściwych suplementów zawierających kwas foliowy i inozytol (np. Inofolic) bywa niekiedy dla organizmu wycieńczające. Konieczne jest, zatem wykonanie badania moczy i morfologii. Na co warto zwrócić uwagę? Te z mam, które cierpiały na niedokrwistość – przede wszystkim na poziom żelaza. Podobnie zresztą jak te z pań, które zauważyły u siebie nagłe pogorszenie jakości włosów, skóry i paznokci. Należy wykluczyć możliwość rozwinięcia się anemii.
  • Okulista – zdarza się, że ciąża i poród wpływają na jakość wzroku, więc kontrolne zbadanie ostrości wzroku – także warto wpisać do kalendarza.
  • Lekarz prowadzący – mamy, które jeszcze przed ciążą zmagały się z przewlekłymi chorobami, powinny oczywiście kontynuować leczenie.

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *