5 istotnych faktów o plemnikach

  Im więcej będą wiedzieć przyszli rodzice, tym mniej błędów popełnią podczas starania się o powiększenie rodziny. A że niebagatelną rolę w tym procesie grają plemniki, warto wiedzieć o nich możliwie dużo.

  1.     Najsilniejsze plemniki są jednocześnie najszybsze. Ten z pozoru dość oczywisty fakt uświadamia, że najwartościowszy jest zawsze pierwszy wytrysk mężczyzny. Każdy kolejny podczas zbliżenia będzie nie dość, że słabszy to jeszcze będzie zawierał wolniejsze plemniki (dające mniejszą szansę na poczęcie dziecka). Jako ciekawostkę można dodać informację, że statystycznie plemniki poruszają się z prędkością 5 metrów na sekundę!

  2.     Najważniejsza jest ruchliwość. Wcale nie wielkość plemnika. Idealny to ani za duży, ani za mały. Nie może jednocześnie być zbyt „stary”. Zatem jeżeli staracie się właśnie o dziecko, pamiętajcie o regularnym współżyciu, nawet w dni niepłodne. Preferowaną częstotliwością są zbliżenia odbywające się co dwa dni. W dni płodne może dochodzić do nich codziennie, ale warto pamiętać o tym, że w tym akurat przypadku – częściej nie oznacza lepiej. Najwartościowszy jest – patrz punkt 1 – pierwszy ejakulat.

  3.     Sport? Tak, ale nie jazda na rowerze. Dlaczego? Zbyt długie uciskanie męskich okolic intymnych bardzo źle oddziałuje na funkcjonowanie jąder. Z tego samego powodu przyszłym ojcom odradza się noszenie zbyt obcisłej bielizny czy spodni. Najlepszym rodzajem aktywności jest taka, która nie grozi urazem genitaliów, angażuje wszystkie grupy mięśni oraz poprawia kondycję. To może być jogging (ale umiarkowany, nie maratony), joga, ale także koszykówka czy tenis.

  4.     Plemnikom nie każde białko służy. To może być niedobra wiadomość dla tych mięsożerców, którzy lubują się w tłustych kąskach. Z badań jednoznacznie bowiem wynika, że niewskazane są wędliny (także ze względu na obecność obniżających płodność fitoestrogenów) oraz tłuste mięsa typu golonka czy żeberka. Wskazany jest za to drób, a zwłaszcza indyk ze względu na znikome ryzyko obecności niekorzystnych konserwantów czy antybiotyków.

  Nasieniu nie sprzyja nowoczesność. Plemniki nie lubią towarzystwa ani laptopa (zwłaszcza trzymanego na kolanach), ani smartfona (noszonego w kieszeni spodni). Eksperci od płodności sugerują także, że negatywny wpływ na jakość nasienia mogą mieć fale elektromagnetyczne, czyli wszechobecne wi-fi.

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Ty i partner, Zdrowie partnera

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *